Parkway Panthers

Home/Member Schools/Parkway Panthers
Parkway Panthers2010-08-30T02:18:18-04:00

Official Athletic Website

Address: 400 Buckeye Street Rockford, OH 45882
Principal: Brian Fortkamp
Athletic Director: Doug Hughes | Office Phone: 419-363-3045 | Email

Map to Parkway Schools
Team Schedules

Parkway MAC Championships

Baseball (7): 00, 95, 90, 89, 85, 84, 83
Football (3): 75, 74, 73
Softball (13): 17, 16, 12, 11, 10, 09, 06, 04, 02, 01, 99, 98, 97
Boys Track (4): 86, 85, 83, 77
Volleyball (3): 92, 91, 89

Parkway State Appearances

State Championships
1997 Volleyball State Championship
1996 Volleyball State Championship
1991 Baseball State Championship
1987 Baseball State Championship

State Runner-Up
2005 Volleyball Division III State Runner-Up
1986 Girls Track & Field State Runner-Up

State Semifinalist
2013 Softball Division IV State Semifinalist
2010 Volleyball Division III State Semifinalist
1998 Softball State Semifinalist
1997 Softball State Semifinalist

News & Scores

2020 MAC Volleyball All-Conference Teams

The 2020 Midwest Athletic Conference announced its volleyball all-conference teams on Monday afternoon.

The New Knoxville High School Rangers were the 2020 Midwest Athletic Conference volleyball team champions, going 19-0 overall and 9-0 in conference play.

First year coach Meg Lageman, New Knoxville, was selected as the 2020 Midwest Athletic Conference Volleyball Coach of the Year.

Carsyn Henschen, a junior from New Knoxville, was selected as the Midwest Athletic Conference Volleyball Player of the Year.

The full 1st team, 2nd team and honorable mention can be viewed by following the link below.

2020 Volleyball All Conference Teams

2020 MAC Cross Country Championship

Coldwater High School hosted the 2020 Midwest Athletic Conference Cross Country Meet, beginning at 9:00 AM, on Saturday, October 17, 2020. Below are the boys and girls varsity team results and links to varsity team/individual results and junior high results team/individual results.

 

BOYS
1. Minster 21, 2. Versailles 78, 3. Marion Local 105, 4. New Bremen 118, 5. Parkway 156, 6. St. John’s 168, 7. Ft. Recovery 176, 8. Coldwater 193, 9. St. Henry 198, 10. New Knoxville N/A
First Team All-MAC
1. Alex Albers JR 16:24.07 Minster
2. Blake Strickler JR 16:59.44 Parkway
3. Joseph Slonkosky JR 17:19.24 Minster
4. Jack Grieshop FR 17:19.70 Minster
5. Noah Budde SO 17:37.40 Marion Local
6. Jim Trzaska SO 17:41.80 Minster
7. Ryan Halpin FR 17:46.47 Minster
8. Josh Niekamp SR 17:48.22 Minster
9. Marcus Freewalt JR 17:49.71 St. John’s
10. Matt Cromwell SR 17:52.12 Versailles
11. Tyler Prenger JR 17:53.11 Minster
12. Jace Wood FR 17:54.41 Coldwater
BOYS RESULTS

JH BOYS RESULTS

GIRLS
1. Minster 21, 2. Ft. Recovery 78, 3. Versailles 80, 4. New Bremen 122, 5. St. Henry 126, 6. St. John’s 133, 7. Coldwater 213, 8. Parkway 246, 9. Marion Local 247, 10. New Knoxville 296
First Team All-MAC
1. Ella Boate SR 18:44.45 Minster
2. Ellie Will FR 19:29.61 Ft. Recovery
3. Maggie Hemmelgarn FR 19:38.92 Minster
4. Taylor Roth SO 19:43.85 Minster
5. Mason Pohl SR 19:44.48 Minster
6. Leah Heitkamp SO 19:50.41 St. Henry
7. Meredith Barga FR 19:50.82 Versailles
8. Chaney Cedarleaf FR 20:13.18 Minster
9. Chloe Homan FR 20:15.21 New Bremen
10. Cameo Cedarleaf SO 20:20.22 Minster
11. Morgan Ketner FR 20:33.11 Minster
12. Ava Milligan FR 20:35.70 St. John’s
GIRLS RESULTS

JH GIRLS RESULTS

10/1/2020 MAC Volleyball Scores

Midwest Athletic Conference volleyball final scores for 10/1/2020:
Fort Recovery 3, Coldwater 0
Marion Local 3, St. John’s 0
New Bremen 3, Versailles 0
New Knoxville 3, Parkway 0
St. Henry 3, Minster 1

Midwest Athletic Conference Football Teams in the 2020 OHSAA Football Playoffs

DV – Region 20

Versailles (4) plays the winner of:

Batavia Clermont Northeastern (20) at Camden Preble Shawnee (13) – 10/10/2020, 7:00 PM

at Versailles on 10/17/2020, 7:00 PM

DVI – Region 24

Coldwater (1) plays the winner of:

North Lewisburg Triad (17) at New Paris National Trail (16) – 10/10/2020, 7:00 PM

at Coldwater on 10/17/2020, 7:00 PM

DVI – Region 24

Milford Center Fairbanks (9) at Fort Recovery (8) – 10/10/2020, 7:00 PM

DVI – Region 24

Casstown Miami East (20) at Anna (13) – 10/10/2020, 7:00 PM

DVI – Region 24

Parkway (19) at St. Bernard-Elmwood Place (14) – 10/10/2020, 7:00 PM

DVI – Region 24

Delphos Jefferson (22) at Minster (11) – 10/10/2020, 7:00 PM

DVII – Region 26

Dola Hardin Northern (17) at St. John’s (16) – 10/9/2020, 7:00 PM

DVII – Region 28

Marion Local (1) plays the winner of:

Union City Mississinawa Valley (17) at Cedarville (16) – 10/9/2020, 7:00 PM

at Marion Local on 10/16/2020, 7:00 PM

DVII – Region 28

New Bremen (3) plays the winner of:

South Charleston Southeastern (19) at Sidney Lehman Catholic (14) – 10/9/2020, 7:00 PM

at New Bremen on 10/16/2020, 7:00 PM

DVII – Region 28

Grove City Christian (11) at St. Henry (6) – 10/16/2020, 7:00 PM

DIII OHSAA Boys Golf Sectional Tournament – Colonial 10/1/2020

Sectional Tournament: (NW) Division III Boys – Colonial
Colonial Golfers Club – October 01, 2020

Qualifiers: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

Team Place: * Indicates qualifying team.
1. St. John’s* 346 (Jack Gerker 79, Jeffery Odenweller 92, Collin Feathers 87, Trent Lindeman 88, Caden Wright 105);
3. Minster* 352 (Joseph Magoto 83, Brady Hoelscher 88, Nathan Beair 92, Eric Schmidt 89, Ray Purdy 96);
5. St. Henry 364; 7. Parkway 387; 9. New Bremen 389; 10. Ft. Recovery 397; 11. Marion Local 402; 12. New Knoxville 413;

Individual Scores: * Indicates qualifying individual.
1. Jack Gerker(St. John’s) 79; 3. Joseph Magoto(Minster) 83; 7. Nate Niekamp*(St. Henry) 87, Collin Feathers(St. John’s) 87; 10. Brady Hoelscher(Minster) 88, Preston Hoehne(New Bremen) 88, Trent Lindeman(St. John’s) 88; 13. Eric Schmidt(Minster) 89, Sam Koesters(St. Henry) 89; 17. Roman Leszinske(Parkway) 91; 19. Nathan Beair(Minster) 92, Ben Romer(St. Henry) 92, Jeffery Odenweller(St. John’s) 92; 23. Adam Stephenson(Parkway) 93; 25. Jared Bergman(New Bremen) 95; 28. Carson Rammel(Ft. Recovery) 96, Logan Fleck(Marion Local) 96, Ray Purdy(Minster) 96, Max Henschen(New Knoxville) 96, Seth Heitkamp(St. Henry) 96, Josh Rindler(St. Henry) 96; 35. Zander Kunkler(Ft. Recovery) 98, Hunter Gibson(Parkway) 98; 38. Blake Terpstra(New Bremen) 99, Sam Anspach(New Knoxville) 99; 40. Eddy Smith(Marion Local) 100, Brandon Smith(New Knoxville) 100; 42. Isaac LeFevre(Ft. Recovery) 101; 44. Cole Muhlenkamp(Ft. Recovery) 102; 48. Cole Brunswick(Marion Local) 103, Dane Goettemoeller(Marion Local) 103; 50. Derek Lochtefeld(Ft. Recovery) 104; 52. Hunter Bruns(Parkway) 105, Caden Wright(St. John’s) 105; 54. Marcus Rethman(Marion Local) 106; 56. Josh Bensman(New Bremen) 107; 57. Kaden Boroff(Parkway) 109; 60. Cole Hamberg(New Bremen) 113; 61. Jeremy Doty(New Knoxville) 118; 63. Liam Homan(New Knoxville) 120

The St. John’s and Minster boys golf teams and Nate Niekamp (St. Henry) advance to the DIII OHSAA Boys Golf District Tournament, at Stone Ridge Golf Club, on Thursday, October 8, 2020, at 8:30 AM.

DII OHSAA Girls Golf Sectional Tournament – Celina Lynx 9/29/2020


Sectional Tournament: (NW) Division II Girls - Celina Lynx
Celina Lynx Golf Club - September 29, 2020

Qualifiers: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

Team Place: * Indicates qualifying team.

1. Coldwater* 358 (Jordan Hemmelgarn 88, Sarah Diller 90, Lexi Wright 97, Grace Buschur 98, Laney Finke 83)
2. St. Henry* 372 (Ellen Naumann 71, Dana Rindler 99, Courtney Clune 100, Tori Staugler 102, Brianna Post 105)
3. Ft. Recovery* 391 (Jalyn Bruns 84, Shelby Stammen 91, Allison Vaughn 106, Trisha Gaerke 112, Kendra Dues 110)
4. Minster 393
6. St. John's 409
8. Marion Local 434
10. New Bremen 471
12. Parkway 555

MEDALIST: Ellen Naumann, St. Henry (71)

Individual Scores: * Indicates qualifying individual.

1. Ellen Naumann(St. Henry) 71; 2. Laney Finke(Coldwater) 83
3. Jalyn Bruns(Ft. Recovery) 84; 4. Jordan Hemmelgarn(Coldwater) 88
5. Sarah Diller(Coldwater); 7. Shelby Stammen(Ft. Recovery) 91
9. Ashley Meyer*(Minster) 92; 11. Paige Gaynier(St. John's) 96
12. Lexi Wright(Coldwater) 97; 13. Grace Buschur(Coldwater) 98
14. Dana Rindler(St. Henry) 99; 16. Courtney Clune(St. Henry) 100
16. Layne Voisard(Minster) 100; 16. Jenna Heuker(Minster) 100
19. Cassidy Beining(St. John's) 101; 19. Katie Heitkamp(Minster) 101
23. Tori Staugler(St. Henry) 102; 24. Hailey Wilker(Marion Local) 104
24. Aliyah Arling(Marion Local) 104; 26. Allison Hays(New Bremen) 105
26. Brianna Post(St. Henry) 105; 30. Allison Vaughn(Ft. Recovery) 106
30. Cassidy Werts(St. John's) 106; 30. Jillian Dickman(St. John's) 106
30. Lydia Werts(St. John's) 106; 34. Claire Lamm(Minster) 107
36. Kendra Dues(Ft. Recovery) 110; 37. Abbie Burden(New Bremen) 111
39. Trisha Gaerke(Ft. Recovery) 112; 42. Molly Rethman(Marion Local) 113
42. Morgan Guggenbiller(Marion Local) 113; 42. Emily Clutter(Parkway) 113
48. Caitlynn Schemmel(Marion Local) 119; 48. Megan Ritter(New Bremen) 119
53. Autumn Gilbreath(Parkway) 130; 57. Chandee Suchland(New Bremen) 136
61. Sarah Sheppard(Parkway) 145; 64. Emma Bambauer(New Bremen) 160
65. Addysin Leighner(Parkway) 167; 66. Allison Heitkamp(Parkway) 172

2020 MAC Girls Golf Tournament

The 2020 Midwest Athletic Conference Girls Golf Tournament was held at the Stillwater Valley Golf Club on Saturday, September 26, 2020, beginning at 8:30 AM.

Tournament Team Champion – Coldwater High School (380)

Tournament Medalist – Ellen Naumann (78), St. Henry High School

Season Team Champion – Coldwater High School (32 points)

Player of the Year – Ellen Naumann (136 points) St. Henry High School

2020 MAC Girls Golf Tourn Team Results

2020 MAC Girls Golf Season Individ Team Results

2020 MAC Girls Golf Individual Scores

Go to Top