MAC Girls Cross Country

Home/Fall Sports/MAC Girls Cross Country
MAC Girls Cross Country2010-08-30T02:29:23+00:00

Historical MAC Girls Cross Country Standings (1982-present)

2019 MAC Girls Cross Country Standings

TeamMAC CC Championships
1. Minster21
2.  Delphos St. John's100
3. Coldwater110
4. St. Henry120
5. Versailles123
6. Fort Recovery132
7. New Bremen146
8. Marion Local186
9.  Parkway232
New KnoxvilleNTS
MAC Cross Country Championship Meets: 2018 | 2017 | 2016 | 20152014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005
MAC Middle School Meets: 2018 | 2017 | 2016 | 20152014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005

OATCC Cross Country State Poll: 2015

OHSAA Tournament Results: 2018 | 2017 | 2016 | 20152014 | 2013

OHSAA All-Time Cross Country State Tournament Results

OHSAA State Cross Country Tournament Record Book
OHSAA State Cross Country Course Records

SchoolMAC Championships
Minster31
Del. St. John's2
Coldwater2
New Bremen1
Fort Recovery0
Marion Local0
New Knoxville0
Parkway0
St. Henry0
Versailles0

MAC Girls Cross Country News & Scores

9/12 Cross Country Scores

Spencerville Bearcat Invitational – Black Division
Boys (14 teams)
8. Parkway 188

Girls (11 teams)
8. Parkway 174

Red Division
Boys (16 teams)
8. Delphos St. John’s 229, 10. St. Henry 255

Girls (13 teams)
1. St. Henry 62, 3. Delphos St. John’s 82, 13. New Knoxville 319

Mini-MAC at Coldwater
Boys
2. Versailles 50, 3. New Bremen 80, 4. Coldwater 90, 5. Fort Recovery 119

Girls
1. Versailles 43, 3. New Bremen 56, 4. Fort Recovery 62, 5. Coldwater 125

9/5 Cross Country Results

Columbus Grove Invitational
Boys Gray Division (15 teams)
4. Minster 100
Complete Results

Girls Gray Division (11 teams)
1. Minster 29
Complete Results

Versailles Cross Country Meet
Boys (7 teams)
1. Versailles 45, Marion Local 58, 3. Coldwater 83, 4. New Bremen 96, 5. Minster 130, 6. Fort Recovery 135, 7. St. Henry 162

Girls (6 teams)
1. Versailles 48, 2. St. Henry 59, 3. New Bremen 61, 4. Fort Recovery 76, 5. Coldwater 105, 6. Marion Local 157

Wapakoneta Night Meet
Boys (13 teams)
8. Parkway 214, 13. Delphos St. John’s 292
Complete Results

Girls (11 teams)
3. Delphos St. John’s 102, 9. Parkway 209
Complete Results

8/29 Cross Country Results

Blue Jay Invitational at Delphos
Boys Gold Division (8 teams)
4. Delphos St. John’s 93
Complete Results

Girls (11 teams)
2. Delphos St. John’s 69
Complete Results

Celina Rotary Invitational
Boys Section 2 (7 teams)
4. Coldwater 99, 6. Parkway 117
Complete Results

Boys Section 3 (6 teams)
1. Marion Local 35, 2. New Bremen 54, 4. Fort Recovery 102, 5. St. Henry 114, 6. New Knoxville 147
Complete Results

Girls Section 2 (5 teams)
3. Coldwater 84, 5. Parkway 114
Complete Results

Girls Section 3 (4 teams)
1. St. Henry 29, 2. Fort Recovery 45, 3. New Bremen 46, 4. Marion Local 113
Complete Results

8/25 Cross Country Results

Mercer County Meet
Boys (6 teams)
1. Marion Local 34, 2. Coldwater 64, 3. Parkway 78, 5. Fort Recovery 107, 6. St. Henry 128
Complete Results

Girls (6 teams)
1. St. Henry 36, 3. Fort Recovery 75, 4. Coldwater 109, 5. Marion Local 115, 6. Parkway 128
Complete Results

2019 OHSAA Cross Country State Tournament

2019 OHSAA Cross Country State Tournament at Hebron
Division III
Boys
16. Minster 353
Individuals: 10. Alex Albers, Minster; 33. Kyle Roth, Parkway; 74. Isaac Schoen, Coldwater; 78. Luke Barga, Minster; 119. Austin Felice, Minster; 145. Brock Schulte, Minster; 157. Joseph Slonkosky, Minster; 165. Tyler Prenger, Minster; 172. Joel Berelsman, Minster
Complete Results

Girls
1. Minster 79, 16. Versailles 358, 19. Delphos St. John’s 447
Individuals: 10. Ella Boate, Minster; 15. Haley Alig, Coldwater; 17. Taylor Roth, Minster; 37. Mason Pohl, Minster; 38. Mackenzie Bohman, Minster; 54. Cameo Cedarleaf, Minster; 76. Gwendolyn Meiring, Minster; 84. Leah Heitkamp, St. Henry; 93. Maria Mangen, Versailles; 96. Madelyn Holzapfel, Versailles; 101. Emma Meyer, Minster; 102. Catherine Kopack, Delphos St. John’s; 111. Lauren Menke, Versailles; 120. Kambrynn Rohr, Delphos St. John’s; 123. Hannah Bey, Versailles; 133. Jenia Freewalt, Delphos St. John’s; 135. Kaylee Phelan, Versailles; 144. Rylee Pohlman, Delphos St. John’s; 145. Delaney Barga, Versailles; 146. Emma Peters, Versailles; 151. Adara Fuerst, Delphos St. John’s; 169. Abby Shafer, Delphos St. John’s
Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2019 Division III State Champions

10/26 OHSAA Cross Country Regionals

Boys
Division III Regional at Tiffin
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
5. Minster 203 (2. Alex Albers, 23. Luke Barga, 65. Austin Felice, 85. Joseph Slonkosky, 93. Brock Schulte, 125. Joel Berelsman, 134. Tyler Prenger), 19. Parkway 453, 23. Marion Local 563, Coldwater NTS
Individual State Qualifiers: 15. Isaac Schoen, Coldwater; 22. Kyle Roth, Parkway
Complete Results

Girls
Division III Regional at Troy
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
4. Versailles 153 (31. Maria Mangen, 34. Madelyn Holzapfel, 39. Lauren Menke, 46. Hannah Bey, 53. Delaney Barga, 64. Kaylee Phelan, 72. Emma Peters)
Individual State Qualifiers: N/A
Complete Results

Division III Regional at Tiffin
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
1. Minster 62 (2. Ella Boate, 11. Taylor Roth, 20. Mason Pohl, 21. Mackenzie Bohman, 28. Cameo Cedarleaf, 41. Emma Meyer, 99. Rachel Kitzmiller), 7. Delphos St. John’s 270 (46. Kambrynn Rohr, 52. Catherine Kopack, 63. Jenia Freewalt, 83. Rylee Pohlman, 139. Adara Fuerst, 161. Abby Shafer), 8. St. Henry 277, 10. Coldwater 290, 17. Fort Recovery 375
Individual State Qualifiers: 6. Haley Alig, Coldwater; 24. Leah Heitkamp, St. Henry
Complete Results

10/19 OHSAA Cross Country Districts

Boys
Division III – District 1 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Fort Recovery 153, 9. New Knoxville 219, Delphos St. John’s NTS
Complete Results

Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 40, 2. Parkway 76, 3. Marion Local 106, 4. New Bremen 118, 5. Coldwater 136, 6. St. Henry 137
Complete Results

Division II – Cedarville University
Qualifiers: Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.
10. Versailles 286
Complete Results

Girls
Division III – District 1 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 26, 2. Delphos St. John’s 62, 3. Coldwater 73, 4. New Bremen 89, New Knoxville NTS
Complete Results

Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. St. Henry 52, 3. Fort Recovery 83, 4. Marion Local 101, 5. Parkway 132
Complete Results

Division III – Cedarville University
Qualifiers: Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the regional tournament at Troy.
3. Versailles 155
Complete Results

2019 MAC Girls Cross Country All-Conference Teams

MAC Girls Cross Country Runner of the Year: Gwendolyn Meiring – Minster
MAC Girls Cross Country Coach of the Year: Jessie Magoto – Minster

MAC 1st Team
Haley Alig – Coldwater
Beth Honigford – Coldwater
Kambrynn Rohr – Delphos St. John’s
Kelsey Broering – Marion Local
Ella Boate – Minster
MacKenzie Bohman – Minster
Cameo Cedarleaf – Minster
Gwendolyn Meiring – Minster
Emma Meyer – Minster
Mason Pohl – Minster
Taylor Roth – Minster
Leah Heitkamp – St. Henry

MAC 2nd Team
Jenia Freewalt – Delphos St. John’s
Catherine Kopack – Delphos St. John’s
Megan Diller – Fort Recovery
Madison Cordonnier – New Bremen
Katie Kunkler – St. Henry
Alayna Thieman – St. Henry
Madelyn Holzapfel – Versailles
Lauren Menke – Versailles

MAC Honorable Mention
Delphos St. John’s: Rylee Pohlman; Fort Recovery: Hannah Metzger, Alexis Wendel; Minster: Rachel Kitzmiller, Lexi Niemeyer, Paige Schulte; Parkway: Morgan Hunter; Versailles: Maria Mangen

2019 MAC Cross Country Championships

MAC Cross Country Championships at Coldwater
Boys
1. Minster 37, 2. Versailles 71, 3. Parkway 85, 4. Marion Local 114, 5. New Bremen 140, 6. Coldwater 172, 7. St. Henry 176, 8. Fort Recovery 184, 9. New Knoxville 235, Delphos St. John’s NTS
Complete Results

Girls
1. Minster 21, 2. Delphos St. John’s 100, 3. Coldwater 110, 4. St. Henry 120, 5. Versailles 123, 6. Fort Recovery 132, 7. New Bremen 146, 8. Marion Local 186, 9. Parkway 232, New Knoxville NTS
Complete Results

Junior High: Boys | Girls

9/21 Cross Country Results

Van Wert Invitational
Boys (12 teams)
4. Parkway 119

Girls (8 teams)
5. Parkway 138

Tour de Sewer at Versailles
Boys (13 teams)
4. Versailles 129, 9. Coldwater 239, 10. Fort Recovery 248, 11. Marion Local 258

Girls (10 teams)
4. Coldwater 80, 5. Versailles 90, 6. Fort Recovery 125, 7. Marion Local 154

9/14 Cross Country Results

Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational
Boys Blue Division (16 teams)
13. Coldwater 329
Complete Results

Boys Gold Division (10 teams)
5. Marion Local 120, 6. St. Henry 141, 8. New Knoxville 176
Complete Results

Girls Blue Division (14 teams)
5. Coldwater 125
Complete Results

Girls Gold Division (6 teams)
1. St. Henry 40, 2. Delphos St. John’s 66, 3. Marion Local 70
Complete Results

2018 OHSAA State Cross Country Championships

Division III OHSAA Cross Country State Championships at Hebron
Boys
Individual Results: 53. Kyle Roth, Parkway; 99. Matt Gaerke, Parkway; 107. Luke Barga, Minster

Girls
1. Minster 35 (State Champion), 15. Versailles 370, 19. Coldwater 467
Individual Results: 2. Emma Watcke, Minster; 10. Ella Boate, Minster; 11. Gwendolyn Meiring, Minster; 15. Kaitlynn Albers, 17. Mackenzie Bohman, Minster; 37. Chloe Will, Fort Recovery; 38. Madeline Magoto, Minster; 45. Mason Pohl, Minster; 84. Madelyn Holzapfel, Versailles; 100. Beth Honigford, Coldwater; 105. Maria Mangen, Versailles; 112. Liz Watren, Versailles; 119. Sara Honigford, Coldwater; 123. Kara Spitzer, Versailles; 138. Brittany Walterbusch, Coldwater; 140. Lauren Menke, Versailles; 147. Colby Homan, Coldwater; 158. Delaney Barga, Versailles; 160. Emma Peters, Versailles; 164. Leanne Klenke, Coldwater; 168. Paige Ayers, Coldwater; 175. Maddie Steinke, Coldwater

Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2018 Division III State Champions

10/27 OHSAA Cross Country Regionals

Division II Regional at Troy
Boys (Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state)
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Division III Regional at Troy
Girls (Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state)
4. Versailles 135
Individual State Qualifiers: n/a
Complete Results

Division III Regional at Tiffin
Boys (Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state)
8. Parkway 249, 10. Minster 292, 20. St. Henry 472, 22. Coldwater 500
Individual State Qualifiers: 8. Matt Gaerke, Parkway; 14. Kyle Roth, Parkway; 21. Luke Barga, Minster
Complete Results

Girls (Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the state)
1. Minster 35, 4. Coldwater 214, 9. Fort Recovery 298, 12. Delphos St. John’s 348, 13. New Bremen 352
Individual State Qualifiers: 25. Chloe Will, Fort Recovery
Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2018 Division III Regional Champions

 

Go to Top