Address: 391 E Columbus Street St. Henry, OH 45883
Principal: Eric Rosenbeck
Athletic Director: Dennis Wendel | Office Phone: 419-678-4834 | Email
St. Henry MAC Championships
Baseball (9): 18, 15, 14, 09, 03, 99, 98, 95, 75
Boys Basketball (14): 19, 15, 13, 97, 96, 92, 91, 90, 88, 86, 80, 79, 76, 74
Boys Cross Country (3): 16, 14, 10
Football (8): 96, 95, 93, 92, 90, 89, 86, 77
Boys Golf (5): 17, 15, 97, 96, 95
Girls Golf (3): 19, 18, 08
Softball (2): 10, 01
Boys Track (3): 07, 00, 82
Volleyball (29): 19, 18, 15, 11, 05, 04, 03, 02, 01, 00, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 91, 90, 88, 87, 86, 85, 84, 82, 80, 79, 78, 77
St. Henry State Appearances
State Championships
2011 Volleyball Division IV State Champions
2006 Football Division V State Championship
2004 Football Division V State Championship
2004 Volleyball Division IV State Championship
2004 Boys Basketball Division III State Championship
2003 Baseball Division III State Championship
2000 Baseball State Championship
1999 Baseball State Championship
1995 Football Division VI State Championship
1995 Volleyball State Championship
1994 Football Division VI State Championship
1994 Volleyball State Championship
1992 Football Division V State Championship
1991 Boys Basketball State Championship
1990 Football Division V State Championship
1990 Volleyball State Championship
1990 Boys Basketball State Championship
1987 Volleyball State Championship
1985 Volleyball State Championship
1979 Boys Basketball State Championship
State Runner-Up
2015 Volleyball Division III State State Runner-Up
2007 Boys Bowling State Runner-Up
2003 Volleyball Division IV State Runner-Up
2003 Softball Division IV State Runner-Up
2000 Boys Basketball Division IV State Runner-Up
1999 Football Division V State Runner-Up
1996 Football Division VI State Runner-Up
1996 Volleyball State Runner-Up
1988 Volleyball State Runner-Up
1946 Baseball State Runner-Up
1945 Baseball State Runner-Up
State Semifinalist
2019 Boys Basketball Division IV State Semifinalist
2018 Boys Bowling Division II State 3rd Place
1999 Volleyball Division IV State Semifinalist
1998 Volleyball State Semifinalist
1986 Football Division V State Semifinalist
1986 Volleyball State Semifinalist
News & Scores
2016 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets
Division III
Springfield Regional
Versailles
Regional Championship
Marion Pleasant 48 Versailles 35
Regional Semifinal
Versailles 46 West Liberty-Salem 37
Elida District
Coldwater, Fort Recovery, Parkway, St. Henry
District Semifinals
Columbus Grove 63 Coldwater 44
Liberty-Benton 56 Fort Recovery 43
Sectional Championship
Coldwater 58 Bluffton 39
Sectional Championship
Fort Recovery 51 Parkway 32
Sectional Semifinal
Liberty-Benton 52 St. Henry 27
Sectional Semifinal
Coldwater 59 Patrick Henry 46
Sectional Semifinal
Parkway 58 Van Buren 51
Springfield 2 District
Versailles
District Championship
Versailles 56 Waynesville 32
District Semifinal
Versailles 64 Middletown Madison 41
Sectional Championship
Versailles 53 Springfield Northeastern 35
Sectional Semifinal
Versailles 45 National Trail 16
Division IV
Vandalia Regional
Minster
Regional Semifinal
Fort Loramie 36 Minster 30
Ottawa-Glandorf District
Delphos St. John’s
District Semifinal
Arlington 51 Delphos St. John’s 30
Sectional Championship
Delphos St. John’s 57 North Baltimore 47
Wapakoneta District
Marion Local, Minster, New Bremen, New Knoxville
District Championship
Minster 36 Marion Local 24
District Semifinals
Marion Local 48 Crestview 47
Minster 63 Upper Scioto Valley 47
Sectional Championships
Crestview 37 New Bremen 30
Marion Local 52 New Knoxville 48, OT
Sectional Championship
Minster 51 Ada 45
Sectional Semifinals
Marion Local 57 Hardin Northern 29
New Knoxville 64 Lincolnview 36
Sectional Semifinal
New Bremen 69 Perry 22
2/26 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division III Sectional Championship at Elida
Bluffton 60 Coldwater 59
Division IV Sectional Championship at Van Wert
Miller City 41 Delphos St. John’s 37
Division IV Sectional Championship at Allen East
Fort Recovery 67 Upper Scioto Valley 44
Division IV Sectional Championship at Coldwater
St. Henry 66 New Knoxville 50
Minster 62 Ada 43
2016 OHSAA Boys Bowling State Tournament
Division II Boys Bowling State Tournament at Wayne Webb’s Columbus Bowl
Boys Team Finals | Boys Team Qualifying | Boys Individual Results
Championship Round
State Championship Match: Urbana 3 Coldwater 1 (196 (39)-196 (28), 236-257, 184-174, 222-203)
State Semifinal: Coldwater 3 Shawnee 1 (224-148, 172-211, 278-163, 186-178)
State Quarterfinal: Coldwater 3 Struthers 0 (222-185, 227-213, 206-189)
Qualifying Rounds
1. Coldwater 3924, 13. Versailles 3335, 14. St. Henry 3289
Individual Results
Coldwater: 5. Cory Whitacre, 11. Tyler Wenning, 15. Ben Schmitmeyer, 16. Ben Meyer, 25. Trey James
St. Henry: 52. Trey Buehler, 54. Troy Buehler, 58. Logan Rindler, 80. Emily Greer, 89. Trent Buehler
Versailles: 35. Luke Shellhaas, 49. Alex Groff, 51. Brody Hyre, 66. Kyle Cotner
2015-16 MAC Boys Basketball All-Conference Teams
MAC Player of the Year: Andy Brunet, Coldwater
MAC Coach of the Year: Scott McEldowney, Versailles
First Team
Andy Brunet – Coldwater – Senior
Aaron Harlamert – Coldwater – Senior
Dylan Thobe – Coldwater – Junior
Miciah Cox – Fort Recovery – Junior
Derek Albers – Marion Local – Senior
Tyler Mescher – Marion Local – Sophomore
Josh Nixon – Minster – Senior
Logan Leffel – New Knoxville – Senior
Mitchel Stammen – St. Henry – Senior
Jesse Niekamp – St. Henry – Senior
Timothy Kreeger – Delphos St. John’s – Junior
Justin Ahrens – Versailles – Sophomore
Second Team
Brett McEldowney – Versailles – Senior
Darien Sheffer – Fort Recovery – Senior
Chase Bruns – Fort Recovery – Senior
Deion Hoehne – New Bremen – Senior
Jacob Stechschulte – Minster – Senior
Nick Topp – New Knoxville – Junior
Alex Wendel – Versailles – Junior
Cole Griesdorn – Marion Local – Senior
Paul Stammen – St. Henry – Senior
Zach Neuman – New Knoxville – Senior
Brandon Schoen – Fort Recovery – Senior
Evan Lefeld – St. Henry – Senior
Robby Saine – Delphos St. John’s – Junior
Honorable Mention
Jack Hemmelgarn – Coldwater – Senior
Caleb Martin – Fort Recovery – Junior
Kyle Homan – Marion Local – Senior
Conner Tumbusch – Minster – Senior
Ben Schwieterman – New Bremen – Senior
Nathan Timmerman – New Knoxville – Sophomore
Clayton Agler – Parkway – Sophomore
Ryan Luttmer – St. Henry – Sophomore
Mitch Schwieterman – St. Henry – Junior
Austin Knapke – Versailles – Junior
2015-16 MAC Boys Basketball Leaders & Statistics – Final Regular Season
Team Leaders
Scoring Offense: Coldwater 63.0
Scoring Defense: St. Henry 48.2
Scoring Margin: Versailles 13.2
Field Goal %: Versailles 49.3%
Free Throw %: New Knoxville 68.9%
Rebounds: Coldwater 35.5
3-Point Field Goal %: Versailles 35.1%
3-Point Field Goals Made: Coldwater 7.2
Individual Leaders
Scoring: Justin Ahrens, Versailles 22.7
Rebounding: Andy Brunet, Coldwater 13.2
Field Goal %: Andy Brunet, Coldwater 71.9%
Free Throw %: Logan Leffel, New Knoxville 81.5%
Assists: Jack Hemmelgarn, Coldwater 103
Blocked Shots: Andy Brunet, Coldwater 3.4
Steals: Brandon Schoen, Fort Recovery 52
3-Point Field Goal %: Justin Ahrens, Versailles 40.6%
3-Point Field Goals Made: Justin Ahrens, Versailles 56
Complete 2015-16 MAC Boys Basketball Statistics – Final Regular Season
2015-16 MAC Girls Basketball Leaders & Statistics – Final Regular Season
Team Leaders
Scoring Offense: Versailles 54.1
Scoring Defense: New Knoxville 34.6
Scoring Margin: Fort Recovery 14.8
Field Goal %: Fort Recovery 44.2%
Free Throw %: New Knoxville 73.5%
Rebounds: Coldwater 35.5
3-Point Field Goal %: Versailles 37.1%
3-Point Field Goals Made: New Bremen 4.7
Individual Leaders
Scoring: Madilynn Schulte, Delphos St. John’s 13.3
Rebounding: Emily Mescher, Marion Local 8.8
Field Goal %: Courtney Prenger, Minster 54.3%
Free Throw %: Kenzie Schroer, New Knoxville 83.8%
Assists: Maura Hoying, Coldwater 5.7
Blocked Shots: Denise Schwieterman, Coldwater 3.1
Steals: Hannah Schmietmeyer, Minster 3.0
3-Point Field Goal %: Kourtney Diller, Coldwater 43.2%
3-Point Field Goals Made: Madilynn Schulte, Delphos St. John’s 49
Complete 2015-16 MAC Girls Basketball Statistics – Final Regular Season
2/19 MAC Boys Basketball Scores
St. Henry 70 Coldwater 67
Delphos St. John’s 42 Parkway 19
Fort Recovery 58 Marion Local 32
New Knoxville 61 Minster 45
2/18 & 2/19 OHSAA Bowling Tournament Results
Division II District at Rossford
(Top 3 teams & 3 individuals advance to the State Tournament)
Boys
1. Coldwater 4165, 3. St. Henry 4048
Complete Results
Individual State Qualifiers: none
Girls
1. Coldwater 3993, 9. Parkway 3088, 12. Marion Local 2932
Team Results | Individual Results
Individual State Qualifiers: none
Division II District at Beavercreek
Boys (Top 4 teams & 4 individuals advance to the State Tournament)
4. Versailles 4127
Team Results | Individual Results
Individual State Qualifiers: none
Girls (Top 3 teams & 3 individuals advance to the State Tournament)
3. Versailles 3820
Team Results | Individual Results
Individual State Qualifiers: none
2/17 OHSAA Girls Basketball Sectionals
Division III Sectional Semifinal at Wapakoneta
Liberty-Benton 52 St. Henry 27
Division III Sectional Championship at Franklin-Monroe
Versailles 53 Springfield Northeastern 35
Division IV Sectional Semifinals at Allen East
Marion Local 57 Hardin Northern 29
New Knoxville 64 Lincolnview 36
2015-16 MAC Girls Basketball All-Conference Teams
MAC Player of the Year: Paige Jones, New Bremen
MAC Coach of the Year: Nann Stechschulte, Minster
First Team
Kendra Siefring – Fort Recovery – Senior – 10.2 pts/game, 5.9 reb/game, 2.0 assists/game, 1.5 stl/game, 1.1 blocks/game
Whitney Will – Fort Recovery – Junior – 11.3 pts/game, 4.9 reb/game, 0.7 assists/game, 1.8 stl/game, 0.7 blocks/game
Emily Mescher – Marion Local – Senior – 12.0 pts/game, 8.6 reb/game, 1.3 assists/game, 0.1 stl/game, 0.5 blocks/game
Courtney Prenger – Minster – Freshman – 10.4 pts/game, 6.6 reb/game, 0.6 assists/game, 1.4 stl/game, 1.5 blocks/game
Rosie Westerbeck – Minster – Junior – 10.1 pts/game, 4.0 reb/game, 2.3 assists/game, 1.7 stl/game, 0.4 blocks/game
Paige Jones – New Bremen – Sophomore – 11.7 pts/game, 5.4 reb/game, 2.6 assists/game, 1.8 stl/game, 0.8 blocks/game
Debbie Paul – New Bremen – Senior – 10.8 pts/game, 7.9 reb/game, 1.7 assists/game, 2.0 stl/game, 0.5 blocks/game
Rachel Leffel – New Knoxville – Senior – 9.2 pts/game, 5.7 reb/game, 1.5 assists/game, 1.0 stl/game, 0.3 blocks/game
Kenzie Schroer – New Knoxville – Junior – 11.2 pts/game, 2.1 reb/game, 1.4 assists/game, 1.2 stl/game, 0.0 blocks/game
Madilynn Schulte – Delphos St. John’s – Junior – 13.3 pts/game, 3.1 reb/game, 1.3 assists/game, 0.4 stl/game, 0.0 blocks/game
Lauren Monnin – Versailles – Senior – 12.2 pts/game, 4.8 reb/game, 0.6 assists/game, 0.6 stl/game, 0.6 blocks/game
Kami McEldowney – Versailles – Sophomore – 10.5 pts/game, 2.1 reb/game, 3.0 assists/game, 2.3 stl/game, 0.1 blocks/game
Second Team
Maura Hoying – Coldwater – Sophomore – 9.4 pts/game, 4.9 reb/game, 5.7 assists/game, 2.9 stl/game, 0.1 blocks/game
Denise Schwieterman – Coldwater – Senior – 8.8 pts/game, 6.8 reb/game, 1.3 assists/game, 0.6 stl/game, 3.1 blocks/game
Grace Thien – Fort Recovery – Sophomore – 8.9 pts/game, 4.1 reb/game, 1.5 assists/game, 1.6 stl/game, 0.4 blocks/game
Leanne Huelsman – Minster – Senior – 5.9 pts/game, 1.2 reb/game, 2.3 assists/game, 1.2 stl/game, 0.0 blocks/game
Lindsay Roetgerman – Minster – Junior – 7.6 pts/game, 4.2 reb/game, 2.0 assists/game, 2.0 stl/game, 0.1 blocks/game
Hannah Schmitmeyer – Minster – Senior – 6.0 pts/game, 6.7 reb/game, 1.6 assists/game, 3.0 stl/game, 0.7 blocks/game
Alyse Clune – New Bremen – Senior – 9.4 pts/game, 3.6 reb/game, 4.9 assists/game, 2.4 stl/game, 0.2 blocks/game
Haley Hawk – Parkway – Sophomore – 10.9 pts/game, 6.0 reb/game, 0.6 assists/game, 1.0 stl/game, 0.2 blocks/game
Ellie Stammen – St. Henry – Senior – 11.1 pts/game, 2.3 reb/game, 2.3 assists/game, 0.9 stl/game, 0.0 blocks/game
Sydney Fischbach – Delphos St. John’s – Senior – 6.9 pts/game, 6.0 reb/game, 1.5 assists/game, 0.9 stl/game, 0.6 blocks/game
Lexie Hays – Delphos St. John’s – Senior – 7.6 pts/game, 5.1 reb/game, 2.2 assists/game, 0.9 stl/game, 0.7 blocks/game
Danielle Winner – Versailles – Sophomore – 10.7 pts/game, 6.8 reb/game, 1.3 assists/game, 1.5 stl/game, 1.2 blocks/game
Honorable Mention
Kourtney Diller – Coldwater – Sophomore – 8.4 pts/game, 2.4 reb/game, 1.4 assists/game, 0.9 stl/game, 0.1 blocks/game
Carley Stone – Fort Recovery – Sophomore – 5.9 pts/game, 3.8 reb/game, 2.1 assists/game, 2.3 stl/game, 0.2 blocks/game
Allie Prueter – Marion Local – Senior – 6.6 pts/game, 3.2 reb/game, 1.1 assists/game, 0.9 stl/game, 0.0 blocks/game
Jane Homan – New Bremen – Sophomore – 6.7 pts/game, 3.9 reb/game, 1.0 assists/game, 0.8 stl/game, 0.5 blocks/game
Abby Lageman – New Knoxville – Senior – 7.4 pts/game, 5.9 reb/game, 0.3 assists/game, 1.8 stl/game, 0.1 blocks/game
Sarah Gehron – Parkway – Junior – 7.7 pts/game, 4.8 reb/game, 2.7 assists/game, 2.0 stl/game, 0.0 blocks/game
Jacey King – St. Henry – Senior – 5.6 pts/game, 6.7 reb/game, 1.4 assists/game, 0.9 stl/game, 0.0 blocks/game
Jessica Geise – Delphos St. John’s – Junior – 4.5 pts/game, 3.5 reb/game, 0.9 assists/game, 1.0 stl/game, 0.2 blocks/game
Camille Watren – Versailles – Junior – 4.6 pts/game, 2.7 reb/game, 2.1 assists/game, 1.8 stl/game, 0.1 blocks/game
2/13 OHSAA Swimming Sectionals
Division II Trotwood Sectional
Boys (21 teams)
4. Versailles 168
District Qualifiers:
50 Freestyle: 22. Clint Morgan, Versailles
100 Freestyle: 28. Clint Morgan, Versailles; 29. Cole Condon, Versailles
100 Backstroke: 28. Quincy Baltes, Versailles
100 Butterfly: 27. Quincy Baltes, Versailles
200 Freestyle Relay: 15. Versailles
200 Medley Relay: 10. Versailles
Girls (14 teams)
1. Versailles 421
District Qualifiers:
50 Freestyle: 6. Lexi Fliehman, Versailles; 18. Rachel Subler, Versailles; 32. Heather Albers, Versailles
100 Freestyle: 7. Lexi Fliehman, Versailles
500 Freestyle: Alternate – Emily Kramer, Versailles
100 Breaststroke: 7. Abbey Marshal, Versailles; 15. Ashlyn Cordonnier, Versailles; 27. Heather Albers, Versailles
100 Butterfly: 11. Abbey Marshal, Versailles
200 Individual Medley: 15. Ashlyn Cordonnier, Versailles
200 Freestyle Relay: 3. Versailles
400 Freestyle Relay: 12. Versailles
200 Medley Relay: 5. Versailles
Sectional II at Ayersville
Boys: Coldwater, Fort Recovery
Girls: Coldwater, Fort Recovery
Sectional V at Lima YMCA
Boys: Marion Local, Minster, New Bremen
Girls: Marion Local, Minster, New Bremen, St Henry
Division II NW District Qualifiers:
Boys
50 Freestyle: 10. Pierce McGowan, Minster; 31. Dane Dahlinghaus, Minster; 32. Lucas Heitkamp, New Bremen
100 Backstroke: 12. Aaron Kitzmiller, Minster; 24. Jack Bills, Coldwater
100 Breaststroke: 21. Max Pelletier, Minster; 22. Dane Dahlinghaus, Minster; 32. Ezra Ferguson, New Bremen
100 Butterfly: 11. Caleb Keck, Coldwater; 13. Pierce McGowan, Minster
200 Individual Medley: 28. Jack Bills, Coldwater
200 Freestyle Relay: 7. Minster
200 Medley Relay: 11. Minster
1 Meter Diving: 2. Caleb Keck, Coldwater; 3. Isaac Osterfeld, Coldwater
Girls
50 Freestyle: 11. Mara Tobe, Coldwater; 24. Courtney Bettinger, Coldwater; 26. Julia Beyke, St. Henry; 28. Julia Niekamp, New Bremen; 31. Julia Slonkosky, Minster
100 Freestyle: 12. Cassy Martin, Fort Recovery; 23. Claire Borgerding, Minster; 24. Alexis Bubp, Fort Recovery; 26. Makenna Brackman, New Bremen; 31. Mara Tobe, Coldwater; 32. Devon Heitkamp, New Bremen
200 Freestyle: 12. Claire Borgerding, Minster; 29. Kaitlynn Albers, Minster
500 Freestyle: 27. Kaitlynn Albers, Minster
100 Backstroke: 10. Sue Nunes, Coldwater
100 Breaststroke: 8. Julia Niekamp, New Bremen; 9. Sophie Timmerman, Fort Recovery; 17. Julia Beyke, St. Henry; 21. Madeline Magoto, Minster; 24. Mariah Bruns, Coldwater; 26. Amanda Winner, Minster
100 Butterfly: 8. Cori Stone, Fort Recovery; 12. Sue Nunes, Coldwater; 15. Julia Slonkosky, Minster; 27. Madeline Magoto, Minster; 28. Makenna Brackman, New Bremen
200 Individual Medley: 28. Makenna Brackman, New Bremen
200 Freestyle Relay: 8. Coldwater; 9. Fort Recovery; 11. New Bremen; 15. Minster
400 Freestyle Relay: 6. Fort Recovery; 11. Minster; 14. Coldwater; 24. New Bremen
200 Medley Relay: 7. Fort Recovery; 10. New Bremen; 19. Minster
2/12 MAC Boys Basketball Scores
Coldwater 76 New Knoxville 53
New Bremen 59 Delphos St. John’s 49
St. Henry 59 Fort Recovery 48
Marion Local 55 Parkway 36
Versailles 64 Minster 27
2/12 OHSAA Boys Bowling Sectionals
Boys Division II Sectional at Minster
Four (4) teams and four (4) individuals advance to Districts
2. Coldwater 4263, 3. St. Henry 3884, 6. Minster 3607, 8. Marion Local 2983, 9. Parkway 2910, 10. Fort Recovery 2769
Individual District Qualifiers: Coby Jones, Parkway
Complete Team Results | Complete Individual Results
2015-16 MAC Boys Basketball Leaders & Statistics through 02-10-16
Team Leaders
Scoring Offense: Fort Recovery 62.9
Scoring Defense: St. Henry 47.3
Scoring Margin: Versailles 13.4
Field Goal %: Versailles 49.7%
Free Throw %: Versailles 70.5%
Rebounds: Coldwater 35.4
3-Point Field Goal %: Minster 34.4%
3-Point Field Goals Made: Coldwater 7.2
Individual Leaders
Scoring: Justin Ahrens, Versailles 22.5
Rebounding: Andy Brunet, Coldwater 13.7
Field Goal %: Andy Brunet, Coldwater 71.9%
Free Throw %: Logan Leffel, New Knoxville 84.0%
Assists: Brandon Schoen, Fort Recovery 5.3
Blocked Shots: Andy Brunet, Coldwater 3.4
Steals: Brandon Schoen, Fort Recovery 2.9
3-Point Field Goal %: Luke Leffel, New Knoxville 39.4%
3-Point Field Goals Made: Dylan Thobe, Coldwater 2.6
Complete 2015-16 MAC Boys Basketball Statistics through 2-10-16
2/11 MAC Girls Basketball Scores
New Knoxville 40 Coldwater 31
New Bremen 46 Delphos St. John’s 42
Fort Recovery 45 St. Henry 22
Marion Local 67 Parkway 36