Official School Athletic Website
Address: 345 S. Main St. New Knoxville, Ohio 45871
Principal: Jenny Fledderjohann
Athletic Director: Kay Webb | Office Phone: 419-753-2431 | Email
New Knoxville MAC Championships
Baseball (1): 80
Boys Basketball (5): 11, 09, 08, 07, 97
Girls Basketball (3): 13, 06, 81
Boys Cross Country (1): 81
Volleyball (5): 20, 05, 92, 91, 80
New Knoxville State Appearances
State Championship
2008 Division IV Boys Basketball
State Runner-Up
2007 Girls Basketball Division IV Runner-Up
2006 Volleyball Division IV Runner-Up
1947 Boys Basketball State Runner-Up
State Semifinalist
2002 Girls Track & Field Division III 3rd Place
2001 Girls Track & Field Division III 4th Place
1989 Volleyball Semifinalist
News & Scores
12/16 Girls Basketball Scores
Delphos St. John’s 73 Shawnee 64
New Knoxville 33 Anna 28
St. Henry 63 Celina 25
12/14 Boys Basketball Scores
Elida 63 Coldwater 62
Fort Recovery 49 Crestview 48
Minster 59 Wapakoneta 55
Fort Loramie 47 New Bremen 44, 2OT
New Knoxville 63 Waynesfield-Goshen 46
Parkway 84 Bradford 37
12/13 MAC Boys Basketball Scores
St. Henry 60 Coldwater 49
Delphos St. John’s 43 Minster 40
Fort Recovery 58 Parkway 56
New Bremen 78 New Knoxville 39
12/12 MAC Girls Basketball Scores
Coldwater 37 St. Henry 22
Minster 56 Delphos St. John’s 41
Fort Recovery 48 Parkway 18
Marion Local 48 Versailles 45, OT
New Knoxville 34 New Bremen 26
12/10 Girls Basketball Scores
Coldwater 45 Celina 27
St. Marys 56 Delphos St. John’s 55
Fort Recovery 55 Blackford, IN 36
Marion Local 47 Wapakoneta 38
Fort Loramie 60 New Knoxville 26
12/7 Girls Basketball Scores
Delphos St. John’s 59 Crestview 43
Jay County 45 Fort Recovery 40
Jackson Center at Minster
New Knoxville 48 St. Marys 31
Versailles 48 Miami East 37
12/6 MAC Boys Basketball Scores
Versailles 66 Fort Recovery 58
Non-Conference:
Coldwater 67 Kenton 64
Minster 57 Botkins 43
New Bremen 47 Celina 43
Allen East 67 New Knoxville 62
Parkway 66 Van Wert 56
St. Marys 66 St. Henry 32
12/5 MAC Girls Basketball Scores
New Bremen 51 Coldwater 39
St. Henry 58 Delphos St. John’s 46
Versailles 42 Fort Recovery 40
Marion Local 40 New Knoxville 37
Minster 58 Parkway 25
12/3 Girls Basketball Scores
Kalida 38 Coldwater 32
Marion Local 44 Van Wert 28
New Bremen 50 Anna 36
New Knoxville 57 Houston 33
Crestview 64 Parkway 31
11/26 MAC Girls Basketball Scores
Versailles 71 Delphos St. John’s 54
Non-Conference:
Minster 50 Celina 28
New Bremen 64 Houston 31
New Knoxville 47 Spencerville 41
St. Henry 30 Wapakoneta 25
11/23 Girls Basketball Scores
Coldwater 38 Van Wert 26
Fort Loramie 47 Minster 19
New Bremen 55 Russia 35
Bill Burkett Invitational at Tri-Village – Championship
Tri-Village 46 Versailles 36
Kewpee Tip-Off Classic at Bath
Marion Local 43 New Knoxville 39, OT
11/22 Girls Basketball Scores
Delphos St. John’s 47 Delphos Jefferson 41
Fort Recovery 56 Crestview 39
Minster 57 Wapakoneta 53
Kewpee Tip-Off Classic at Bath
Marion Local 44 Lima Senior 38
Bath 49 New Knoxville 41
Bill Burkett Invitational at Tri-Village
Versailles 51 Chaminade Julienne 47
10/21 OHSAA Volleyball Districts
Division IV District Semifinals at Kalida
St. Henry 3 Crestview 0 (25-19, 25-21, 25-22)
Fort Recovery 3 Lima Central Catholic 0 (25-22, 25-16, 25-22)
Division IV District Semifinals at Bluffton University
New Bremen 3 Minster 0 (26-24, 25-16, 25-21)
Marion Local 3 New Knoxville 1 (26-24, 25-17, 15-25, 25-18)
10/19 OHSAA Cross Country Districts
Boys
Division III – District 1 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Fort Recovery 153, 9. New Knoxville 219, Delphos St. John’s NTS
Complete Results
Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 40, 2. Parkway 76, 3. Marion Local 106, 4. New Bremen 118, 5. Coldwater 136, 6. St. Henry 137
Complete Results
Division II – Cedarville University
Qualifiers: Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.
10. Versailles 286
Complete Results
Girls
Division III – District 1 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 26, 2. Delphos St. John’s 62, 3. Coldwater 73, 4. New Bremen 89, New Knoxville NTS
Complete Results
Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. St. Henry 52, 3. Fort Recovery 83, 4. Marion Local 101, 5. Parkway 132
Complete Results
Division III – Cedarville University
Qualifiers: Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the regional tournament at Troy.
3. Versailles 155
Complete Results