Delphos St. John’s MAC Championships
Baseball (1): 11
Boys Basketball (9): 13, 10, 05, 03, 02, 98, 89, 87, 83
Girls Basketball (6): 09, 07, 02, 00, 99, 87
Boys Cross Country (6): 94, 93, 91, 90, 88, 84
Girls Cross Country (2): 93, 92
Football (10): 11, 10, 09, 00, 99, 98, 97, 94, 91, 89
Boys Golf (1): 01
Girls Golf (1): 09
Boys Track (1): 90
Delphos St. John’s State Appearances
State Championships
2010 Football Division VI State Championship
2008 Football Division VI State Championship
2005 Football Division VI State Championship
2002 Boys Basketball Division IV State Championship
2002 Girls Basketball Division IV State Championship
1999 Football Division VI State Championship
1998 Boys Golf Division III Individual State Championship – Andy Miller
1998 Football Division VI State Championship
1997 Football Division VI State Championship
1987 Girls Basketball Class A State Championship
1983 Boys Basketball Class A State Championship
1980 Girls Basketball Class AA State Championship
1979 Girls Basketball Class AA State Championship
1977 Girls Basketball Class A State Championship
1949 Boys Basketball Class B State Championship
State Runner-Up
2009 Football Division VI State Runner-Up
2007 Girls Basketball Division III State Runner-Up
2001 Boys Basketball Division IV State Runner-Up
1998 Boys Basketball Division IV State Runner-Up
1973 Boys Basketball Class AA State Runner-Up
1954 Boys Basketball Class B State Runner-Up
State Semifinalist
2011 Football Division VI State Semifinalist
2011 Baseball Division IV State Semifinalist
2003 Football Division V State Semifinalists
2002 Football Division V State Semifinalists
2000 Football Division VI State Semifinalists
2000 Girls Basketball Division IV State Semifinalists
1995 Boys Basketball Division IV State Semifinalists
1994 Football Division VI State Semifinalists
1990 Boys Basketball Division IV State Semifinalists
1984 Girls Basketball Class A State Semifinalists
1983 Girls Basketball Class A State Semifinalists
1982 Boys Basketball Class A State Semifinalists
1978 Girls Basketball Class AA State Semifinalists
1924 Boys Basketball State Semifinalists
News & Scores
3/25 Baseball Scores
Wapakoneta 12 Delphos St. John’s 4
Fort Recovery 8 Celina 5
Allen East 4 Marion Local 3
Covington 10 New Knoxville 3
St. Marys 15 Parkway 4
Arcanum at Versailles (ppd)
3/25 Softball Scores
Coldwater 18 Perry 0
Ansonia 4 Fort Recovery 3
Marion Local 9 St. Marys 7, 10 inn.
Bradford 8 New Bremen 3
Celina 12 St. Henry 2, 5 inn.
Franklin-Monroe at Versailles (ppd to 3/29)
3/23 Baseball Scores
Benjamin Logan 12 Coldwater 2, 5 inn.
Delphos St. John’s at Lima Central Catholic (ppd)
Marion Local 1 Spencerville 0
Marion Local 13 Spencerville 1, 5 inn.
Minster 23 Ansonia 0, 5 inn.
New Bremen 10 Franklin-Monroe 0, 6 inn.
New Knoxville at Anna (ppd)
3/23 Softball Scores
Bradford 7 Coldwater 1
Fort Recovery 15 Delphos Jefferson 1
Fort Recovery 9 Delphos Jefferson 1
Edgerton 13 Marion Local 11
Elida 14 Marion Local 12
Minster 10 Russia 2
Benjamin Logan 13 New Bremen 1
Parkway 16 Houston 0, 5 inn.
3/22 OHSAA Boys Basketball State Semifinal
Division IV State Semifinal at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
Berlin Hiland 57 St. Henry 50 Box Score
2018-19 Ohio Prep Sportswriters Association (OPSWA) Boys Basketball All-Ohio Teams
2018-19 OPSWA Boys Basketball All-Ohio Teams
Division III
Honorable Mention
Michael Stammen, Versailles
Division IV
1st Team
Nate Bruns, Maria Stein Marion Local, 6-6, sr
Special Mention
Jared Wurst, Delphos St. John’s
Jarod Schulze, Minster
Caden Niekamp, St. Henry
2019 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets
Division III
Bowling Green Regional
Coldwater
Kettering Regional
Versailles
Lima District
Elida Sectional: Coldwater
Dayton 1 District
Northmont Sectional: Versailles
Division IV
State Final 4
St. Henry
Kettering Regional
St. Henry
Wapakoneta District
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, New Knoxville, St. Henry
Bath Sectional: Marion Local, New Bremen
Elida District
Van Wert Sectional: Delphos St. John’s
Paulding Sectional: Parkway
3/16 OHSAA Boys Basketball Regionals
Division III Regional Championship at BGSU
Cardinal Stritch 68 Coldwater 58
3/16 OHSAA Girls Basketball State Championship
Division IV State Championship at Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
Minster 53 Ottoville 37
3/15 OHSAA Boys Basketball Regionals
Division IV Regional Championship at Kettering
St. Henry 46 Jackson Center 43
3/15 OHSAA Girls Basketball State Semifinal
Division IV State Semifinal at Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
Minster 65 Cornerstone Christian 31 Box Score
3/13 OHSAA Boys Basketball Regionals
Division III Regional Semifinal at BGSU
Coldwater 75 Willard 54
Division III Regional Semifinal at Kettering
Purcell Marian 52 Versailles 37
3/12 OHSAA Boys Basketball Regionals
Division IV Regional Semifinal at Kettering
St. Henry 54 Springfield Catholic Central 36
2019 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets
Division III
Springfield Regional
Versailles
Elida District
Bluffton Sectional: Coldwater
Springfield 3 District
Versailles
Division IV
State Final 4
Minster
Vandalia Regional
Minster
Van Wert District
Defiance Sectional: Delphos St. John’s
Wapakoneta District
St. Marys Memorial Sectional: Marion Local, New Bremen, New Knoxville, St. Henry
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, Parkway
3/10 OHSAA Boys Basketball Districts
Division III District Championship at the University of Dayton
Versailles 47 Reading 44